Verdensordenen slik vi kjente den er i ferd med å rakne. Svekket amerikansk lederskap, krigen i Europa og økende global uro gjør at Norge og Vesten må revurdere hvordan vi tenker sikkerhet.
I en artikkel i Dagens Nærigsliv i dag skriver Arne Bård Dalhaug, generalløytnant og tidligere sjef for Forsvarsstaben, at det ikke finnes noen endelig seier i historien. Rivalisering mellom stater tar aldri slutt, og strategisk tenkning må derfor ha et evighetsperspektiv.
Historien, sier han, er ikke et ferdigskrevet narrativ, men et kontinuerlig «argument uten ende».
FEILAKTIG INNTRYKK
Vestlig tenkning om krig og fred er i dag i stor grad preget av to unntakstilstander: den ryddige avslutningen på andre verdenskrig og den 30-årige perioden med fred og stabilitet etter Den kalde krigen. Disse har skapt et feilaktig inntrykk av at fred er normalen, ifølge Dalhaug. Realiteten er at vi nå vender tilbake til den historiske «normaltilstanden» – en verden med krig i Europa og høy risiko for nye konflikter.

Vestlig tenkning om krig og fred er i dag i stor grad preget av to unntakstilstander:
den ryddige avslutningen på andre verdenskrig og den 30-årige perioden med
fred og stabilitet etter Den kalde krigen, skriver Arne Bård Dalhaug.
ET VENDEPUNKT
Russlands fullskala invasjon av Ukraina markerer et vendepunkt. Etter oppløsningen av Sovjetunionen mistet Russland nesten 300 år med imperialistiske landvinninger. Nå søker Putin å tegne opp grensene mot Vesten på nytt. Uansett hvordan krigen i Ukraina ender, vil Europa måtte forholde seg til en uavsluttet konflikt og russisk okkupasjon av ukrainsk territorium. Dette betyr at en ny og stabil politisk orden i Europa er usannsynlig på lang tid.
FORSVARER IKKE VÅRE VERDIER
Samtidig svekkes det globale lederskapet. USA er ikke lenger den entydige forsvareren av det vestlige verdigrunnlaget, og Donald Trump omtales av forskere som den første «ikke-vestlige president» i amerikansk historie.
Dette skaper usikkerhet om hvilke verdier og interesser som i fremtiden vil prege amerikansk utenriks- og sikkerhetspolitikk. Dette forsterkes av FNs manglende evne til å håndtere globale kriser og konflikter. Resultatet er det som kalles en «G-Zero World» – en verden uten ledelse, og kanskje til og med en verden uten USA som garantist for sikkerhet og stabilitet.
DYPE SPENNINGER
I tillegg til konflikten i Europa, vedvarer dype spenninger i Midtøsten og Asia. Iran har fortsatt atomambisjoner, og Israel og USA har nylig angrepet iranske atomanlegg. I Asia er forholdet mellom Kina og Taiwan spent, og Nord-Korea fremstår som en uforutsigbar trussel. Alt dette peker mot en fremtid preget av geopolitisk ustabilitet.
Hva betyr dette for Norge og andre vestlige land?
SELVSTENDIG OG LANGSIKTIG
Ifølge Dalhaug betyr det at vi nå må tenke mer selvstendig og langsiktig om vår sikkerhet. Den nye verdensordenen krever kontinuerlig strategisk posisjonering og investering i militærmakt for å sikre at vi forblir relevante og har en plass «ved det store bordet» når avgjørelser fattes.
Den evige uferdige historien krever evig strategisk årvåkenhet – og forståelse for at fred aldri kan tas for gitt, skriver Dalhaug i artikkelen.
Du kan lese hele artikkelen her (krever abonnement)
—
Foto (NTB): Bildet er hentet fra Jaltakonferansen etter andre verdenskrig.

























